Ötödéves Tájépítész hallgatóként nyolcunknak abban a megtiszteltetésben lehetett részünk, hogy Mőcsényi Mihály Professzor - akit 2012-ben a tájépítészek nemzetközi szervezete, az IFLA a tájépítészet 'Nobel-díjával', Sir Geoffrey Jellicoe életmű díjjal tüntetett ki - vendégül látott minket a legendás Balatongyöröki birtokán.
Mőcsényi Professzor anekdotája így szólt a kertről:
1965-ben feleségével az Agrár Egyetem ünnepsége után a Balatonra tartottak. Az igen szeszélyesen működő Trabant Balatongyörök mentén melegedett túl, félóra pihenőt kérve sofőrjétől. Ez időt Mőcsényi úr és felesége egy kis kirándulásra használta fel, amikor is a megláttak egy felhagyott dolomit bányát. Kíváncsiság által vezérelve felmásztak tetejére, majd a Tapolcai-öbölre és a tanúhegyekre nyíló panorámát látva eldöntötték, annak ellenére, hogy a területen se út, se fa, se épület nem állt, itt szeretnének élni.
Panoráma a hetedik szint tetejéről, panoráma amit látva vásárolta meg Mőcsényi professzor az egykori dolomitbányát. |
Mőcsényi professzor elmondása szerint a hihetetlen kihívást jelentő adottságokkal rendelkező kert kialakítása során csak néhány részletet rajzolt le, melyek kivitelezését a kapcsolódó területek szakembereire kellett bízza, a kert megvalósulása előtt ezen részletek csupán képzeletében álltak össze, nem kerültek papírra.
Az egykori dolomitbányában/mellett kialakított kertben 7 szintet különíthetünk el. Az utcafronti bevezetőfolyosót tekintve első szintnek és a dolomitbánya legtetejét - mely gyakorlatilag egyben tetőkert is - hetedik szintnek. A hét szint között alaprajzilag három nagyobb kiterjedésű terület különíthető el, a második, az ötödik és a hatodik.
A második szinten - mely a klasszikus családikerttel feleltethető meg - található a legkeményebb dolomit felszín, a kert kialakítása alatt nem volt termőréteg a területen. Ennek ellenére itt kapott helyet egy egyedi tervezésű sütögető, kisebb épület, egy medence (melyhez hatalmas gépház is kapcsolódik) és egy nagyobb, összefüggő gyepfelület, mely teret ad a fölötte tornyosuló kerti szinteknek.
Második szintre vezető vasbeton lépcső |
Kerti sütögető - második szint |
Klasszikus mozaik medence - második szint |
Korábbi dolomitbányát borító buja növényzet, mely a sokszintes lépcsőrendszert is elrejti. |
Lépcsőrendszer, mely áthidalja a kert hét szintjét |
Találkozni és beszélgetni Mőcsényi Professzorral, ráadásul otthonában, Balatongyörökön feledhetetlen élmény jelentett. Az egyetemi tanulmányok végéhez közeledve méltó batyút jelent a tőle kapott motiváció. Köszönöm!
KESZTHELY
Mőcsényi Úrnál tett látogatásunk után Keszthely felé vettük az irányt, ahol sétáltunk egyet a keszthelyi Festetics kastély kertjében. Az érdekes aszimmetrikus kastély és a gyönyörű, idős példányokat felvonultató, ám történeti méretét már el nem érő kastélykertet érdemes volt együtt is megtekintsük!
Mielőtt a nem mindennapi kirándulásból hazatértünk volna, meglátogattuk a káprázatos Fenékpusztai feketefenyő allét.
Fenékpusztai feketefenyő allé |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése